Gniezno, Poznań, Szamotuły – trzy spotkania z „Firą…”
22-01-2014
Liczna publiczność – razem około 300 osób – przyszła na trzy spotkania z poznańskimi Żydami i naszą książką, jakie odbyły się w ostatnim tygodniu. Dwa – w Gnieźnie i Poznaniu – odbyły się w ramach tegorocznych Dni Judaizmu organizowanych corocznie przez Kościół katolicki.
W GNIEŹNIE W RAMACH GNIEŹNIEŃSKICH DNI JUDAIZMU
W środę 14 stycznia na spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna w ramach Gnieźnieńskich Dni Judaizmu odbyło się spotkanie z Andrzejem Niziołkiem, współautorem książki „Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu”, które poprowadzili Wiktor Koliński i Kamila Kasprzak. Ponad 30 osób słuchało rozmowy i zadawało pytania. Jak podkreślił obecny na wieczorze ks. prof. Waldemar Szczerbiński, kierownik Zakładu Kultury Judaizmu Europejskiego z Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie: – Ta publikacja nie dlatego jest wyjątkowa, że ma piękne zdjęcia, że opowiada o bliskim nam Poznaniu. Tylko dlatego, że ona wyłamuje się z pewnego kanonu narracji o Żydach. Nie ma lepszego sposobu upamiętnienia konkretnego człowieka, czy miasta poprzez fotografie. Dzisiejsze spotkanie idealnie wpisuje się w tegoroczne Dni Judaizmu – mówił.
Relację filmową TV Gniezno można obejrzeć pod adresem: http://tv.gniezno.pl/artykuly/czytaj/4335/opowiesc_o_zyciu_poznanskich_zydow.html
Fotografie i relacja prasowa oraz filmowe ze spotkania na stronie:
http://www.gniezno24.com/kultura/item/3159-fira-jako-uniwersalna-opowiesc-o-mlodosci
(fotografie Władysław Nielipiński)
W POZNANIU PODCZAS XVIII DNIA JUDAIZMU
Około sto osób przyszło do poznańskiej Café Misji w niedzielę 18 stycznia na prezentację zdjęć i opowieść o poznańskich Żydach, jaką – na podstawie albumów i wspomnień Firy Mełamedzon-Salańskiej – przedstawił Andrzej Niziołek. Spotkanie odbyło się w ramach XVIII Dnia Judaizmu w Poznaniu
Chętnych do posłuchania żywej opowieści o życiu przedwojennych poznańskich Żydów było tak wielu, że do ostatniego miejsca wypełnili główną salę kawiarni, a sporo osób musiało zasiąść w drugiej sali. Spotkanie, podczas którego publiczność żywo reagowała, trwało ponad dwie godziny.
W SZAMOTUŁACH DLA UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU
Około 150 osób przyszło we wtorek 20 stycznia posłuchać historii poznańskich Żydów sprzed 1939 roku opowiedzianą przez Firę Mełamedzon-Salańską – a przekazaną przez Andrzeja Niziołka – oraz obejrzeć przedwojenne fotografie podczas cotygodniowego wykładu dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Były rozmowy o młodej Firze, przedwojennym antysemityzmie oraz pytania o późniejsze losy pani Firy w Izraelu.